Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Dobry sen to klucz do zdrowego życia. Średnio spędzamy 1/3 swojego życia śpiąc, dlatego wybór odpowiedniej pozycji do spania ma ogromne znaczenie. Nieprawidłowa pozycja może prowadzić do bólu kręgosłupa, problemów z układem oddechowym i pokarmowym, a także przyspieszyć starzenie się skóry. Dbanie o właściwą pozycję podczas snu wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na samopoczucie i energię w ciągu dnia.

Spanie na plecach

Jest to najzdrowsza pozycja do spania m.in., dlatego że utrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji prostoliniowej. Odciąża kręgosłup i kark, zapobiegając bólom pleców.

Zalety:

 • Optymalne podparcie kręgosłupa – spanie na plecach umożliwia zachowanie neutralnej pozycji kręgosłupa, co może pomóc w zapobieganiu bólom pleców i drętwieniu kończyn.
 • Mniejsze ryzyko powstania zmarszczek–twarz nie dotyka poduszki, więcnie ma ciśnienia na twarz ani skórę podczas snu na plecach, co może zmniejszyć ryzyko powstawania zmarszczek i linii mimicznych.
 • Zapobieganie refluksowi żołądkowemu– spanie na plecach może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia refluksu żołądkowego, ponieważ grawitacja pomaga uniknąć cofania się treści żołądkowej do przełyku.

Wady:

 • Zwiększone ryzyko chrapania – dla niektórych osób spanie na plecach może zwiększyć ryzyko chrapania, ponieważ język i tkanki miękkie mogą opaść do tyłu gardła, utrudniając swobodny przepływ powietrza.
 • Zwiększone ryzyko bezdechu sennego – osoby z nadwagą lub np. astmą mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia bezdechu sennego podczas snu na plecach, ponieważ ta pozycja może powodować zwężenie dróg oddechowych.

  PODUSZKA ANATOMIC TECHNOGEL – salon Sleeping Expert

Pozycja boczna

Spanie na boku jest również uznawane za korzystną dla zdrowia pozycje. Natomiast warto włożyć między nogi cienką poduszkę lub ,,rogala”, aby częściowo odciążyć kręgosłup.

Zalety:

 • Lepsze oddychanie– spanie na boku może poprawić przepływ powietrza, co może pomóc w redukcji chrapania oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia bezdechu sennego.
 • Mniejsze ryzyko refluksu żołądkowego -spanie na boku (zwłaszcza lewym) może pomóc w procesie trawienia i zapobiec zgadze, ponieważ grawitacja pomaga uniknąć cofania się treści żołądkowej do przełyku.
 • Mniejsze ryzyko bólów pleców– dla wielu osób spanie na boku może być bardziej komfortowe dla kręgosłupa niż spanie na plecach, ponieważ ta znacząco obciąża kręgosłup. Możesz podkurczyć lekko nogi, aby się bardziej rozluźnić.

 Wady:

 • Nacisk na ręce i ramiona – spanie na boku może prowadzić do ucisku nerwów i nacisku na ręce i ramiona, co może powodować drętwienie lub ból w tych obszarach.
 • Ryzyko zmarszczek– długotrwałe spanie na boku może prowadzić do powstawania zmarszczek twarzy, ponieważ twarz ma kontakt z poduszką. Szczególnie na boku, na którym śpisz najczęściej.
 • Zwiększenie napięcia mięśniowego – niektóre osoby mogą doświadczać napięcia mięśniowego lub bólu kręgosłupa w wyniku spania na boku, zwłaszcza jeśli poduszka nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla głowy i szyi, dlatego polecamy zakup odpowiednio dostosowanej y wyprofilowanej poduszki. PODUSZKA PROFILOWANA Z PIANKI TERMOELASTYCZNEJ JANPOL z salonu Senpo, zapewnia odpowiednie podparcie dla głowy, a także komfort oraz redukuje ból w odcinku szyjnym. Wkład poduszki stanowi formowana pianka visco, która zmienia swoją twardość pod wpływem temperatury i dopasowuje się do kształtu głowy.

Spanie na brzuchu

Eksperci uważają, że spanie na brzuchu nie należy do najzdrowszych i warto oduczyć się spania w tej pozycji. Spanie na plecach napina mocno kręgosłup, szyję, kark i ręce, co prowadzi do bólów pleców i dyskomfort. Spanie na brzuchu może powodować ucisk dolnych partii brzucha i narządów wewnętrznych, co skutkuje cofaniem się treści żołądkowej i pojawieniem się zgagi. Dodatkowo, może wywierać nacisk na kark i płuca, prowadząc do niedotlenienia oraz bólu głowy lub uszu. Dlatego zaleca się unikanie tej pozycji, aby zapewnić sobie lepszy sen i poprawić ogólne samopoczucie.

Odpowiednie wsparcie głowy i kręgosłupa

Warto również pamiętać o odpowiednim podparciu dla kręgosłupa. Wybierając materac i poduszkę, upewnij się, że zapewniają one odpowiednie wsparcie dla Twojego ciała i utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji przez całą noc.

MATERAC COMFORTEO ERGONOMIC – Pracowania Materacy

 

Ostatecznie, wybór najlepszej pozycji do spania zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb zdrowotnych i komfortu. Każda pozycja może być korzystne, pod warunkiem, że nie występują żadne czynniki, które utrudniają tę pozycję, takie jak chrapanie, ból pleców lub bezdech senny. Warto również skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub doświadczonymi pracownikami salonów dostępnych w Galeria Giant Meble w Poznaniu, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojej pozycji podczas snu. A po odpowiednio dopasowany materac i poduszkę zapraszamy do salonów – Senpo, Pracowania Materacy, Sleeping Expert, Dla Spania oraz Esencja Snu.

 

Giant Meble Poznań
Adres: ul. Bolesława Krzywoustego 68
Poznań
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-18

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.